مراقبت‌های بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد بر این باورند که تمامی مراحل  جراحی زیبایی بینی بعد از عمل تمام می‌شود درحالی‌که مراقبت‌های بعد از عمل بینی که همگی بر عهده فرد می‌باشد برای بهبود و تسریع در شکل‌گیری فرم جدید بینی بسیار مهم و ضروری است . لذا در ادامه به رعایت چند توصیه بعد از عمل بینی می‌پردازیم.

مراقبت از بینی بعد عمل

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

۱-خونریزی جزئی ممکن است در ساعات اولیه بعد از جراحی خونریزی جزئی  به‌صورت نشت خون از کنار پانسمان بینی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این مواقع می‌توان به کمک دستمال‌کاغذی مرطوب صورت بیمار را تمیز نمود.

۲-بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم تا حداقل ۱۲  ساعت استفاده کنید.

۳-در روز اول پس از جراحی بینی در تختخواب استراحت نمایید، درحالی‌که سر، بالا قرار دارد(چند عدد بالش زیر سرتان قرار دهید)

۴-داروهای تجویزشده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید. در صورت داشتن درد و یا هرگونه مشکل بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

۵- از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد ( مانند هویج سیب استیک  و …) خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

۶-معمولاً گچ یا اسپلینت بینی حدود یک هفته بعد از عمل برداشته می‌شود.

۷-در روزهایی اولیه بعد از جراحی هنگام خوابیدن و یا بیدار شدن بهتر است از کسی کمک بگیرید چراکه ممکن است دچار سرگیجه شوید ( که این سرگیجه ناشی از اثرات بیهوشی است.)

۸-بهتر است تا حد امکان در روزهای اولیه  سرخود را به جلو خم نکنید. بیماران می‌توانند سرخود را به طرفین  یا بالا حرکت دهند . البته بیمارانی که از ترس سر و گردن خود را سفت وبی حرکت نگه می‌دارند ممکن است دچاراسپاسم و گرفتگی عضلات گردن و سردرد شوند لذا بهتر است سرو گردن کاملاً راحت و شل نگه‌داشته شود.

۹-برای نظافت بینی در روزهای اول هیچ وسیله‌ای را برای تمیز کردن بینی، داخل آن نکنید.

۱۰-برای مسواک کردن دندان‌ها از یک مسواک نرم، استفاده کنید.

۱۱-با دهان باز عطسه کنید.

۱۲-از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری نمایید .

۱۳-برای تمیز کردن داخل بینی از یک سرم ۱۰ سی‌سی بدون سوزن درحالی‌که ایستاده‌اید و سر راکمی زاویه‌دار به عقب به‌طوری‌که بدون خیس شدن چسب‌ها سرم را با فشار به داخل بینی بریزید .

۱۴-  در مراقبت‌های بعد از عمل بینی برای جلوگیری  از نور آفتاب بهتر است از کلاه‌های لبه‌دار استفاده نمایید و حداقل ۲ ماه از عینک استفاده نکنید . در ماه‌های اولیه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و محیط‌های گرم مثل در ماه‌های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط‌های خیلی گرم مثل سونا خودداری نمایید زیرا حرارت موجب تورم بافت‌ها می‌شود درصورتی‌که عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، بلامانع می‌باشد.

۱۵-در روزها و هفته‌های اول که هنوز فرم بینی شما کاملاً مشخص نیست از مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمایید همچنین در این روزها اجازه ندهید کسی در مورد بینی شما قضاوت کند.

۱۶-از دود و سیگار دوری‌کنید .چنانچه سیگاری هستید حداقل تا ۲ ماه اجتناب نمایید.

۱۷-به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.

۱۸-نحوه چسب زدن در شکل‌دهی بهتر و سریع‌تر بینی بسیار مهم است لذا چسبی که روی بینی شما می‌باشد برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن است بدین ترتیب بهتر است حد الامکان آن را خشک نگه‌دارید .

۱۹-بعد از باز کردن گچ بینی و آزادسازی راه‌های تنفسی ( یعنی خارج کردن ایروی  و بخیه‌ها )، به مدت ۳ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار  با سرنگ ۱۰ سی‌سی به‌نحوی‌که به شما  آموزش داده خواهد شد شستشو دهید.

۲۰-از دست زدن (عادتی) به بینی خود جدا اجتناب نمایید.

۲۱- درنهایت هر مسئله  و سؤالی در طی زمان بهبود در مراقبت‌های بعد از عمل بینی  برایتان پیش می‌آید و به نظرتان می‌رسد می‌توانید هم به‌صورت تلفنی و هم‌زمان ملاقات با پزشک خود بپرسید .

نکات مهم در مراقبت‌های پس از جراحی بینی گوشتی

فردی که دارای بینی گوشتی بوده و پس از جراحی زیبایی بینی برای مراقبت‌های بعد از عمل بینی ، بسته به نوع بینی فرد و نوع عملی که بر ای آن انجام‌شده است به‌مراتب مراقبت‌هایی بیشتری نسبت به بینی‌های نوع دیگر دارد در بعضی از مورد امکان دارد  به توصیه‌ی پزشک گاهی نیاز به ماساژ داشته باشد. بنابراین علاوه بر رعایت ذکرشده در بالا و همچنین توصیه‌های پزشک جراح در مراقبت از بینی‌های گوشتی بهتر است رعایت نکته به نکته توصیه‌های پزشک انجام شود.

منابع : namnak.com

 

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.