عمل بینی

عمل بینی یک نوع جراحی است که با هدف تغییر شکل بینی و بهبود عملکرد بینی توسط یک جراح متخصص انجام می شود.سابقه عمل بینی قدمتی بیش از نیم قرن دارد این عمل جراحی در ابتدا مخصوص خانواده‌های اشرافی و هنرپیشگان بوده است، در حالی‌که امروزه عموم مردم می‌توانند از آن بهره برند.تغییر شکل ظاهری بینی با اهداف رفع ناهنجارهای آن است تا بینی بتواند زیبایی خود را بدست آورد. این ناهنجاری ها ممکن است :

  • تغییر سایز بینی (کوچک کردن بینی ، بزرگ کردن بینی )برداشتن برآمدگی بینی (قوز بینی)
  • پولیپ بینی
  • کوچک کردن سوراخ های بینی
  • تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا
  • انحراف بینی

و اصلاح عیوب دیگر بینی باشد.

بینی شما ممکن است نسبت به صورتتان بزرگ باشد و یا بالعکس از این رو اقدام به جراحی بینی خواهید کرد .در جراحی بینی جراح با ایجاد برشی کوچک در قسمت کلوملا و از داخل بینی به استخوان و غضروف دسترسی پیدا می کند.چون برشی که زده می شود از قسمت داخلی بینی است بعد از اتمام عمل جای برش غیر قابل رویت است.

جراحی عمل بینی

چنانچه بینی شما کوچک باشد جراح با اضافه کردن غضروف به بینی (  گاه ممکن است از دیگر قسمت های بدن فرد مانند گوش و دنده ، و هم می تواند پر کننده های ترکیبی مصنوعی استفاده شود ) اندازه آن را متناسب با دیگر اجزای صورت هماهنگ میکند همچنین اگر بینی شما بزرگ باشد جراح با تراشیدن استخوان و یا غضروف به کوچک کردن آن نسبت به دیگر اجزای صورت اقدام می کند.جایگاه بینی در مرکز صورت سبب شده است تا عیوب ظاهری آن بیشتر از سایر اعضای بدن به چشم آید.بنابراین روز به روز تعداد متقاضیان جراحی بینی همواره اضافه می شود .نکته قابل ذکر اینجاست که اسکلت بینی شامل دو بخش استخوان و غضروف است اگر استخوان قوز یا شکستگی داشته باشد با عمل درست می شود اما دست زدن به غضروف سخت است و انجام این علاوه تخصص نیاز تجربه بالای پزشک دارد چون غضروف به لحاظ ماهیتی دوست دارد به شکل اولیه خود بازگردد.دکتری که جراحی عمل بینی را انجام می دهد معمولا متخصص گوش و حلق بینی یا جراح پلاستیک است .

بعد از عمل بینی چه انتظاری داشته باشیم؟

در این مدت صورت کمی پف دارد و نواحی چشم  و بینی ممکن است کمی کبود و متورم باشد. برای درمان کبودی و تورم اطراف بینی کمپرس سرد به بهبود هر چه سریع تر مفید است. پزشک جراح با تجویز دارو مسکن برای کاهش درد و تورم به بیمار کمک می کند  البته این  کبودی و تورم در طی حدودا ۱۰ الی ۱۴ روز کاهش و از بین می رود.بعد از اتمام جراحی بینی به مدت یک هفته روی بینی فرد که یک آتل از جنس پلاستیک به نام اسپلینت است ، برداشته می شود.

چرا عمل بینی انجام می دهیم؟

زیبایی یک امر نسبی است و امروزه تفاوتی نمی کند که مرد یا زن خواهان رسیدن به زیبایی هستند زیبا شدن در بین افراد فراگیر شده است  افراد با نوع پوشش ، آرایش ، زیورآلات  و عمل های زیبایی سعی در جلب توجه دیگران دارند اگر زیبایی بیرونی با احساس زیبای درونی همراه شود از نظر روانی فرد به تعادل خواهد رسید .مرکزیت قرار گرفتن بینی در صورت همواره در ایجاد این احساس در اولویت میباشدبه همین دلیل افراد زیادی به عمل این اجزا اقدام می کنند.

آیا من کاندیدای عمل بینی هستم ؟!

نتیجه جراحی بینی، آیا مشخص است؟

قبل از عمل جراحی نمی‌توان به‌طور دقیق اعلام کرد که بینی بعد از جراحی به چه شکل در خواهد آمد چرا‌که عوامل زیادی در این امر دخیل هستند. از‌جمله کیفیت پوست بینی یکی از فاکتور‌های اصلی تعیین‌کننده نتیجه نهایی عمل بینی است. غیر از پوست، تبحر و تجربه جراح هم می‌تواند در این زمینه دخیل باشد. 

برنامه ریزی در جراحی زیبایی بینی 

برنامه ریزی در جراحی زیبایی بینی 

 داشتن برنامه ریزی دقیق برای جراحی بینی کمک بسیاری در روند بهبود دارد از این رو جراحان همواره متقاضیان را برای یک برنامه ریزی درست توصیه میکنند.

چگونه برای عمل بینی آماده شویم

اگر از نتیجه ی جراحی رضایت نداشتم چه کار کنم ؟

در برخی موارد ممکن است فرد از نتیجه عمل خود رضایت کافی نداشته باشد البته این عدم رضایت ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد ، این نکته که بینی در ماه های اولیه بعد از عمل کاملا طبیعی است که شکل ایده آلی نداشته باشد نتیجه جراحی بینی تا یک سال متغیر میباشد از این رو اگر فرد بعد از این تایم از نتیجه ناراضی باشد ، میبایست از گزینه های اصلاح و درمان استفاده کند . در اصطلاح به اصلاح و درمان مجدد بینی ترمیم عمل بینی می گویند که آن هم با مشورت پزشک انجام می شود .

 نقش زیبایی و مزایای آن

کمالگرایی انسان سبب شده است تا انسان همواره برای رسیدن به زیبایی تلاش کند ، راه های گوناگونی در رسبدن به زیبایی ظاهر  وجود دارد که مهمترین آنها می توان به جراحی بینی اشاره کرد.بسیاری از افراد احساس میکنند به دلیل شکل بینی شان با دیگر اجزای صورتشان ناهماهنگ بودن از این رو برای بهبود زیبایی هر چه بیشتر عمل بینی را انتخاب می کنند.

مزایای جراحی بینی در زیبایی

بهبود شکل ظاهری – با جراحی زیبایی بینی می توان هارمونی بین سایر اجزای صورت ایجاد کرد.

تقارن صورت – عدم تقارن بین اجزای صورت در زیبایی آن بسیار تاثیر گذار است عمل بینی در ایجاد تعادل بین دیگر اجزا بسیار کمک می کند.

از بین بردن قوز یا برآمدگی بینی – جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادر زادی بوده و چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.

مزایای جراحی بینی در سلامت

عمل بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی در سلامت فرد نیز بسیار مهم است و می توان مشکلات فرد را هم از نظر مشکلات تنفسی و هم نقص های مادرزادی برطرف کند.

تاثیر روانی عمل بینی

 جراحی بینی علاوه بر مزایای ذکر شده از جنبه روانی نیز در افراد بسیار تاثیر گذار است معمولا افرادی که از ظاهرشان خجالت می کشند دارای اعتماد به نفس پایینی هستند و این موضوع در اجتماع ، محل کار ، انتخاب شغل مناسب، و حتی در ازدواج افراد نیز بی تاثیر نمی باشد از این رو این ویژگی به تنهایی یکی از دلایل بزرگ در اتنخاب جراحی بینی می باشد.

عوارض عمل بینی

بعد از جراحی بینی چه عوارضی منتظر شماست؟

عمل جراحی زیبایی بینی نیز مانند هر جراحی زیبایی دیگری اثرهای جانبی و عوارضی دارد که البته امروزه خوشبختانه به ندرت بروز می‌یابد و بیمار می‌تواند با رعایت اصول مراقبت های بعد از عمل بینی بروز این عوارض را به حداقل برساند.البته باید این نکته را متذکر شد که کبودی دور چشم و تورم امری طبیعی می باشد که بعد از مدت زمان کوتاه از بین خواهد رفت.مشکلات دیگری که با احتمال کم ممکن است اتفاق بیفتد عبارتند از :

•    خونریزی
•    عفونت ( در این مورد پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند)
•    واکنش شدید به بیهوشی و داروی ‌بی‌حسی
•    هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست)
خطرهای احتمالی خاص جراحی بینی عبارت‌اند از:
•    بی‌حسی و کرختی
•    خون دماغ شدن
•    به جا ماندن اثر زخم روی پایه بینی
•    پارگی رگ‌های خونی کوچک روی سطح پوست
•    تورم
•    آسیب عصبی دائمی
•    اصلاح بیش از اندازه یا نابسنده بینی که انجام جراحی ترمیمی و ثانویه بینی را ضروری می‌سازد.

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.