چسب زدن بینی بعد از عمل

چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی بینی ، شامل یکی از اصل های مراقبت های بعد از عمل بینی می باشدکه از اهمیت بالایی برخوردار است .چرا که این مراقبت ها اگر به خوبی و درست انجام نشود ممکن است دوران بهبودی را کاهش دهد و یا مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد و یا ممکن است مجبور به جراحی مجدد بینی شوید.

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی بینی

پس از جراحی بینی همواره بینی فرد دچار ورم می شود این تورم بیشتر در قسمت نوک بینی مشاهده می شود از این پس از عمل بینی و در جراحی مجدد بینی معمولا پزشک فرد را توصیه به چسب زدن می کند دلیل اصلی چسب زدن بینی بعد از عمل برای کمک کردن پوست در جمع شدن و کاهش ورم و همچنین به پیشگیری از تشکیل بافت زخم در بین پوست و بافت استخوان و غضروف، کمک می کند.آن دسته از بیمارانی که دارای پوستی با ضخامت نسبتا ضخیم هستند به دلیل اینکه پوست شان بیشتر مستعد تشکیل دادن بافت همبند بین ساختار ساختمانی استخوان ، غضروف و پوست است ، زمان زیادی را نسبت برای چسب زدن می طلبد.

 

معمولا پزشک مدت زمان ۲ الی ۳ هفته پس از انجام عمل بینی چسب زدن را توصیه می کند.پس از شروع چسب زدن بینی بعد از عمل، بهترین کار آن است که جهت رسیدن به بیشترین نتیجه این روش، تا چند ماه چسب زدن را ادامه داد.

آموزش نحوه چسب زدن بینی

گام اول: اولین گام در نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی ، ابتدا باید به حمام رفته و چسب خیس شودتا راحت چسب از پوست جدا شود ، البته باید دقت شود هنگام برداشتن چسب آسیبی به بینی وارد نشود یا بینی دچار خونریزی نشود.

گام دوم: معمولا به دلیل حالت چسبندگی موجود در چسب پوست کمی روغنی می باشد در این حالت شما می توانید از مقداری الکل برای خشک کردن پوست بینی استفاده کنید.

گام سوم : چسب های بینی را با اندازه دو و نیم سانتی متری با دقت تقسیم کنید .بسته به اندازه ی بینی خود، یک نوار ۱۰ تا ۱۲ سانتی متری جدا کرده و آن را به شکل U لاتین، در زیر بینی خود قرار دهید. اجازه دهید که نوار سوراخ های بینی را بپوشاند. وسط نوار باید در زیر نوک بینی قرار گرفته و بقیه ی نوار از کنار بینی به سمت بالا بروند. لبه های نوار باید تا نزدیکی زیر چشم ادامه پیدا کنند. هدف این نوار، حمایت از نوک بینی و جلوگیری از افتاده شدن بینی تازه شکل گرفته می باشد.

گام چهارم : بهترین روش چسب زدن این است که ابتدا ،چسب زدن بینی را از پل بینی تا نوک بینی شروع شود.

و در نهایت، قسمت کوچک بیرون زده ی چسب را با نوک قیچی جدا کنید.

مزایا چسب زدن به بینی 

بینی با چسب زدن سریع تر فراینده شکل گیری را طی می کند .همچنین چسب زدن از تشکیل بافت اسکار در بینی ، جلوگیری می کند.

معایب چسب زدن به بینی 

 

بعضی از پوست ها حساس هستند و گاهی ممکن است چسب زدن موجب جوش زدن بر روی بینی شود. همچنین در برخی موارد موجب رنجش بینی در زمان جدا کردن چسب از بینی شود.

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.