رژیم غذایی بعد از عمل بینی

رژیم غذایی بعد ازعمل بینی: رژیم غذایی مناسب از مسایلی است که در هر مرحله ای از زندگی شما باید قابل توجه تان قرار گیرد و رژیم غذایی مناسبی را برای مراحل مختلف زندگی خود انتخاب کنید. عمل بینی نیز از جمله ی آن دسته از عمل ها ای است که مراقبت های قبل و بعد از آن باید مورد توجه شما قرار بگیرد. از جمله ی این مراقبت ها انتخاب یک رژیم غذایی مناسب و هم چنین رعایت کردن آن رژیم غذایی است. اما این موضوع مهم و انتخاب مناسب ترین رژیم غذایی بعد از عمل بینی نکته ای است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اولین گام در انتخاب یک رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی مربوط به زمان بعد از عمل و دقیقا بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی می باشد. احتمالا شما پس از انجام عمل بینی و بلافاصله بعد از آن پس از برگشت به منزل احساس گرسنگی خواهید داشت. در زمانی که تاثیر داروی بی هوشی و دارو های آرام بخش به تازگی از بین رفته است نیز امکان دارد که احساس گرسنگی به شما دست دهد. در این مواقع استفاده از غذا های نرم با دمای ولرم که بدون مزه ی خاصی باشند توصیه می شود. سوپ های کم مزه می توانند در این دوران مناسب باشند. توجه داشته باشید که در این بخش منظور و مقصود از غذا یا سوپ کم مزه در واقع پرهیز از غدا های به شدت شور یا به شدت ترش یا به شدت تند می باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل بینی
از دیگر مواد غذایی مفید پس از جراحی بینی که می توانید بلافاصله بعد از عمل و از بین رفتن اثر دارو های بی هوشی از آن ها استفاده کنید ماست و بلغور جو می باشد. هم چنین سیب زمینی آب پز و سبزی جات پخته شده نیز مفید خواهند بود. میوه های نرم مانند هلو و توت و هم چنین موادد غذایی نرم حاوی فیبر برای شما مفید خواهند بود. در هنگام خوردن سوپ ها حتما از قاشق های کوچک استفاده کنید و به فک خود فشار وارد نکنید. در انتخاب سوپ ها دقت داشته باشید که خوردن سوپ هایی که دمای آن ها ولرم می باشد مناسب است و از خوردن سوپ های خیلی داغ به شدت بپرهیزید زیرا غذا هایی که دمای بسیار بالا یا بسیار پایینی دارند مخاط دهان و مری را تحریک می کنند که این اتفاق موجب خونریزی بینی شما خواهد شد.

مصرف غذا های نرم را می توانید تا زمانی که احساس می کنید برای تان مفید است ادامه دهید و سپس غذا های دیگر را نیز به رژیم غذایی بعد از عمل بینی تان اضافه کنید. اغلب پزشکان توصیه می کنند که تا سه هفته پس از عمل بینی خوردن مواد غذایی نرم و آبکی را ادامه دهید اما در این باره باز هم با پزشک خود مشورت کنید.

دلیل مناسب بودن غذا های نرم آن است که نیازی به جویدن ندارند و با جویدن فشاری به بینی شما نخواهد آمد. برای تست کردن این موضوع می توانید قبل از انجام عمل جراحی بینی دست خود را در هنگام جویدن غذا ها بر روی بینی تان قرار دهید. با اندکی دقت متوجه خواهید شد که دست شما به آرامی با جویدن حرکت می کند. در حالت عادی و قبل از عمل این حرکت به صورت طبیعی می باشد اما با انجام عمل بینی و بعد از جراحی بینی با هدف کاهش عوارض ناشی از جراحی جویدن و خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کنید. این موضوع به معنای محدود شدن رژیم غذایی شما به مصرف مایعات و یا غذا های نرم نمی باشد بلکه به معنای عدم فشار به بینی است در راستای کاهش عوارض بعد از عمل است. به همین دلیل است که مصرف مواد غذایی جویدنی محدود می شود.

یکی دیگر از دلایلی که استفاده از غذا های نرم توصیه می شود موضوع یبوست و گوارش شما بعد از عمل بینی است. در روز های ابتدایی پس از جراحی بینی افراد باید استراحت مطلق داشته باشند و ممکن است با خوردن غذا های متفرقه دچار یبوست شوند که به همین دلیل و برای جلوگیری از این اتفاق جراحان توصیه به استفاده از غذا های نرم می کنند.

رژیم غذایی بعد از عمل بینی
بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی و از بین رفتن اثر داروهای بی هوشی احتمال دارد که احساس تهوع داشته باشید. در صورتی که در این بازه ی زمانی دچار حالت تهوع شدید و خوردن غذا باعث بالا آوردن تان می شد از خوردن غذا پرهیز کرده و مایعات و به خصوص آب میوه های طبیعی بنوشید. اگر احساس گرسنگی دارید و تهوع به شما اجازه ی خوردن غذا ها را نمی دهد سعی کنید از مایعات مقوی استفاده کنید. نوشیدن آب آناناس و یا آب انگور و نوشیدنی آلوعه ورا و هم چنین آب کرفس می تواند در این بازه برای شما مفید واقع شود. در هنگام نوشیدن مایعات اصلا از نی استفاده نکنید چرا که این کار فشار زیادی را به بینی شما وارد خواهد کرد که برای شما مضر می باشد.

از خوردن و نوشیدن هر گونه مواد غذایی که سبب ایجاد سرفه، عطسه و یا به طور کلی باعث حساسیت در شما می شوند در رژیم غذایی بعد از عمل بینی پرهیز کنید چرا که بینی را تحریک می کند و باعث می شود دوره بهبودی کند تر جلو رود. از خوردن غذا هایی که تا کنون تست نکرده اید نیز برای احتیاط بیشتر و حفاظت از سلامت تان پس از عمل بینی دوری کنید.

اما نکته ی قابل ذکر دیگر در بحث رژیم غذایی بعد از عمل بینی آن است که از مصرف نوشیدنی های الکلی، نوشیدنی های گاز دار و انواع نوشابه ها، نسکافه، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار و … تا چند روز پس از عمل جراحی بینی تان پرهیز کنید. الکل و نوشیدنی های الکلی رقیق کننده خون هستند و احتمال خون ریزی، لخته شدن خون، تجمع خون در زیر پوست و تورم بعد از انجام عمل جراحی بینی را افزایش می دهد. هم چنین مصرف کافئین و نوشیدنی های کافئین دار فشار خون را بالا می برد و مشکلاتی را برای شما به وجود می آورد.

برای دانستن ادامه ی رژیم غذایی بعد از عمل بینی با ما همراه باشید.

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.