باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی

همان طور که در بخش های قبلی سری مقالات مراقبت های پس از عمل جراحی بینی نیز گفته شد، از مراقبت های مهم و بسیار کلیدی پس از انجام عمل جراحی بینی مراقبت های تغذیه ای و رژیم غذایی بعد از عمل بینی است که باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی را نیز شامل می شود.

هدف از تاکید بر تغذیه ی مناسب و باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی تسریع روند بهبودی و ترمیم زخم ها با کمک به سیستم ایمنی بدن و تقویت بخش های ایمنی بدن و کاهش درد و التهاب پس از جراحی بینی می باشد.

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی: مصرف مواد غذایی ضد التهابی

مصرف مواد غذایی ضد اللتهاب پس از عمل جراحی بینی بسیار مفید و مهم می باشند چرا که بعد از عمل بینی و صورت شما دچار ورم خواهد شد و این مواد غذایی ضد التهاب این ورم را کاهش خواهند داد و در بهبودی سریع تر شما تاثیر خواهند گذاشت. از جمله مواد غذایی ضد التهاب می توان به موادی مانند سبزی جات برگ دار، سیب، مرکبات، پیاز قرمز و آناناس اشاره کرد. این مواد غذایی حاوی موادی هستند که به پیشگیری از ورم بینی و کبودی صورت به اندازه ی قابل توجهی جلوگیری خواهند کرد.

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی: مصرف آب کافی

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی
اگر به سلامت و بهبودی تان پس از عمل جراحی بینی اهمیت می دهید و بهبودی تان برای تان مهم است پس از عمل بینی هرگز مصرف آب را فراموش نکنید و آب مصرفی بدن تان را کاهش ندهید. در برنامه ی غذایی روزانه ی خود نوشیدن روزانه حداقل هشت لیوان آب را قرار دهید. در صورتی که دارو های دیگری نیز مصرف می کنید حتما با آب زیاد دارو ها را مصرف کنید تا بدن تان دچار کم آبی نشود و در بهبودی تان خللی ایجاد نشود.

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی: مصرف نمک

پس از انجام جراحی بینی از خوردن غذا های پر نمک و شور مزه به طور جدی پرهیز کنید. نمک به سبب سدیم بالایی که در خود دارد در صورت وجود بیش از اندازه در مواد غذایی مصرفی شما باعث تورم و التهاب بینی شما خواهد شد. در صورتی که بیماری های دیگری نیز دارید و یا پرهیز غذایی دیگری جدا از بحث عمل بینی را دارید حتما به پزشک خود این موضوع را اطلاع داده و در مورد رژیم غذایی بعد از عمل بینی با وی مشورت کنید.

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی: آناناس و آب کرفس

احتمالا شما نیز شنیده اید که مصرف آناناس پس از جراحی بینی به بهبود شما و تسریع دوره ی درمان تان کمک می کند. اما آیا این بحث صحیح است یا خیر و فلسفه ی درمان بخشی آناناس چیست؟

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی
آناناس حاوی ماده ای به نام بروملین است. بروملین یک آنزیم قدرتمند است که دارای خواصی شگفت انگیز می باشد. بروملین با کاهش التهاب باعث تسریع بهبودی زخم های مختلف بدن می شود و کبودی را درمان می کند. این ماده هم چنین حالت تهوع را تسکین داده و به گوارش شما کمک می کند. قرار دادن آناناس در برنامه ی غذایی بعد از عمل تان می تواند حرکتی بسیار مفید باشد. آناناس را می توانید به صورت تازه و طبیعی و یا اگر در مصرف مواد قندی محدودیتی ندارید به صورت کمپوت مصرف کنید. هم چنین در روز های اول پس از جراحی که توصیه می شود از جویدن دوری کنی می توانید آب آناناس را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید

.
مصرف آب کرفس نیز مانند آب آناناس سبب کاهش کبودی و تورم خواهد بود.

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی: مصرف بستنی

از بستنی می توانید برای کاهش خطر خون ریزی بعد از عمل جراحی و رفع گرگرفتی استفاده کنید. همان طور که می دانید بستنی از مواد غذایی ارزشمندی است که میزان کالری و چربی آن به نوع خامه، زرده تخم ‌مرغ، شیر یا مواد شیرین کننده مصرفی در آن بستگی دارد. اگر محدودیت ها و خط قرمز های غذایی راجب مصرف بستنی دارید می توانید از بستنی های خانگی استفاده کنید. به طور کلی هدف از خوردن بستنی در روز های پس از جراحی بینی رفع گرگرفتی و خنک شدن بدن تان است که با قرار دادن چند وعده ی کوچک از آن در برنامه ی غذایی تان می توانید به این هدف دست پیدا کنید.

باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی
باید ها و نباید های خوراکی پس از عمل بینی: نکات مهم

به طور کلی بیماری که زیر تیغ جراحی می ‌رود باید از نظر کالری ‌های دریافتی، ریزمغذی‌ ها و درشت‌ ‌مغذی ‌ها مانند کربوهیدرات‌ و پروتئین وضع مطلوبی داشته باشد. در این میان پروتئین نقش مهمی را بازی می ‌کند. چرا که وقتی استرس جراحی به یک فرد وارد می ‌شود به دلیل تغییر وضعیت هورمونی در حالت استرس شرایطی در فرد ایجاد می ‌کند که به آن توازن ازتی منفی گویند. به این معنا که میزان ازتی که از طریق ادرار و مدفوع از بدن دفع می‌ شود نسبت به ازت دریافتی بیشتر است. یعنی پروتئین ‌های بیمار در حال تجزیه است. بنابر این مصرف انواع منابع پروتئینی از گوشت سفید نظیر انواع ماهی و مرغ تا انواع گوشت قرمز به بیماران قبل و بعد از عمل جراحی به طور جدی توصیه می‌ شود.

هم چنین تحت شرایطی که بیمار دچار استرس می شود دفع کلسیم در ادرار نیز افزایش یافته و کلسیم هم مانند پروتئین از دست می رود که نیاز است این از دست رفتن با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم جبران شود.

مصرف ویتامین های C و D و ماده ی معدنی زینک یا روی نیز در دوران بهبودی بعد از عمل بسیار مهم می باشند. ویتامین های C و زینک در بهبود سریع زخم بسیار اهمیت دارند که بهتر است با منابع غذایی ویتامین A همراه شوند. زینک را می توانید به صورت قرص های ویتامین یا مواد غذایی مانند گوشت ها و مرکبات مصرف و تامین کنید.

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.