انتخاب نوع بیهوشی

انتخاب نوع بیهوشی

انتخاب نوع بیهوشی: خوش بختانه امروزه افرادی که در زمان مشاوره عمل بینی و تعیین وقت مراجعه می کنند معمولا محلی که جراح در آنجا عمل جراحی را انجام می دهد با پرسیدن اینکه دکتر بیهوشی چه کسی است؟! پرسیدن این سوال نشان از آگاهی افراد از بیهوشی و عوارض بیهوشی و انتخاب نوع بیهوشی می باشد. تفاوت دارو های بیهوشی امروزه  با نسل‌ های قبلی این است که اثرات بهتر و عوارض کمتری دارند.

بیعوشی

قدیمی ترین داروی بیهوشی به نام هالوتان است این داروی بیهوشی نسبت به داروهای قبل تر از خودش مانند اتر و … بسیار مناسب تر بوده است. امروزه استفاده از نسل های جدیدتر داروهای استنشاقی بیهوشی از حمله سووفلوران و دسفلوران هم از لحاظ اثرات و عوارض و… نسبت به داروهای قبلی بهتر هستند.

عمل بینی معمولا در بازه زمانی یک الی یک و نیم ساعت انجام می شود از این رو فرد می بایست در بیهوشی قرار گیرد تا جراح بتواند با آرامش بینی متقاضی را جراحی کند. بیهوشی در سطح های مختلفی انجام می شود از جمله :

  1.  بی حسی موضعی
  2. آرام بخش وریدی
  3. و بیهوشی عمومی

هر کدام از این سه موارد بیهوشی خود دارای عوارض و البته مزایا نیز می باشد.که در ادامه به آنها می پردازیم.

انتخاب نوع بیهوشی: بی حسی موضعی چیست و چگونه انجام می شود ؟

در عمل های سرپایی معمولا از این نوع بیهوشی استفاده می شود این نوع بیهوشی به ناحیه خاصی از بدن محدود می شود .در مواردی جزئی مثل برداشتن اسکار عمل یا موارد مشابه می توان از این بی حسی استفاده کرد ولی استفاده از آن در عمل بینی یا جراحی زیبایی بینی امکان پذیر نیست زیرا این داروی بی حسی فقط باعث سست شدن بدن می شود ولی به طور کامل به خواب نمی روید.

انتخاب نوع بیهوشی : بیهوشی با آرام‌بخش چگونه انجام می شود؟

در این نوع بیهوشی با تزریق داروی بیهوشی  داخل وریدی باعث به خواب رفتن فرد در حین جراحی می‌گردد و در کنار آن برای کاهش درد از بی حسی موضعی در خود بینی نیز استفاده می گردد. داروها و سطح بیهوشی به‌گونه‌ای تنظیم می‌شوند که بیمار می‌تواند خودش نفس بکشد و درنتیجه نیازی به گذاشتن لوله در راه هوایی ندارد. این روش در برخی قسمت‌های عمل مثل شکستن استخوان‌های بینی ممکن است باعث ناراحتی بیمار پس از عمل گردد و برخی تجربه شنیدن صدای چکش و جابجایی استخوان‌ها را ذکر می‌نماید.

انتخاب نوع بیهوشی: بیهوشی عمومی چگونه انجام می شود؟

در جراحی بینی معمولا از این نوع بیهوشی استفاده می شود که  به شما ماده بیهوش کننده را از طریق استنشاق کردن یا ازطریق رگ های وریدی وارد می کنند در این نوع بیهوشی چون بیمار کاملا غیر هوشیار برای تنفس با قرار دادن لوله موسوم به ایروی  در داخل نای فرد میتواند نفس بکشد.در اکثر جراحی ها از این روش استفاده می شودقریب به اتفاق موارد بی خطر و موثر است.

انتخاب نوع بیهوشی: کدام نوع بیهوشی مناسب است ؟

بسته به نوع عمل و تشخیص متخصص بیهوشی می بایست بیهوشی متناسب آن استفاده شود در جراحی زیبایی بینی معمولا از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

چرا قبل از باید ناشتا بود؟

بعد مشخص شدن زمان جراحی به شما توصیه می شود که شب قبل از عمل جراحی چیزی نخورید و باید قبل از عمل ناشتا باشید زیرا در زمان بیهوشی چون از بیهوشی عمومی استفاده می شود و تنفس از طریق دهان و ایروی صورت می گیرد اگر ناشتا نباشد امکان تهوع وجود دارد.

خطرات و عوارض بیهوشی

بی حسی موضعی

بیهوشی که توسط یک متخصص بیهوشی انجام می شود به طبع از اطمینان و  امنیت بالایی برخوردار است  اما امن بودن به این معنی نیست که هیچ خطری وجود ندارد. افرادی بوده اند که به شدت مجروح شده یا حتی در هنگام بیهوشی فوت کرده اند حتی زمانی همه چیز به درستی انجام شده و هیچ نوع بیماری شناخته شده ای از قبل وجود نداشته است.  البته در برخی افراد که بیماری های زمینه‌ای از جمله فشار خون مزمن، بیماری‌های قلبی زمینه‌ای، نارسایی قلبی پیشرفته، نارسایی ریه، ضایعات مغزی و … دارند نیز بیهوشی می‌تواند پیامدهای خاص خود را داشته باشد.

حالت تهوع و استفراغ :از عمومی ترین پیامدهای ناشی از بیهوشی حالت تهوع و استفراغ است.معمولا این حالت در ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی رخ می دهد و به ندرت دیده شده تا چند روز ادامه یابد. این عوارض ناشی از داروی بیهوشی است که البته در حال حاضر به دلیل اینکه از بهترین داروهای بیهوشی در کشور استفاده می شود، استفراغ و تهوع ناشی از بیهوشی بسیار کم شده است.

احساس لرز: علم پزشکی هیپوترمی همان احساس لرزی است زمان به هوش آمدن گفته می شود. حتما شما نیز بدون بیهوشی عمومی آن را تجربه کرده اید. حس لرز و مورمور شدن که رد سطح پوست با دادنه دانه شدن پوست و سیخ شدن موهای روی پوست خود را نشان می دهد.

گلودرد :زمان به هوش آمدن گلودرد دیگر از عوارض بیهوشی عمومی است. که اغلب ممکن است با گرفتگی خفیف صدا و خشکی دهان نیز همراه باشد.

سردرد:این عارضه در بیهوشی های موضعی رخ می دهد. سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی کوتاه مدت، تجربه ای مشترک در اغلب افراد تحت بیهوشی موضعی است.

درد عضلانی:قرار گرفتن نامتعارف اندام ها در زمان جراحی سبب بروز درد در قسمت شانه ها ، پشت و قفسه سینه می شود معمولا این درد ها پس از ۲ الی ۳ روز بدون نیاز به داروی خاصی از بین می رود.

بیشتر این خطرات بسیار کوچک هستند و خیلی از آنها بعید است که اتفاق بیفتد مگر این که شما پیش زمینه ی بیماری قلبی یا مشکل تنفسی داشته باشید. دیگر مشکلات اساسی از قبیل کبد و یا بیماری کلیوی می تواند با بیهوشی تداخل پیدا کند و احتمال به وجود آمدن یک رویداد نامطلوب را بالا ببرد. افراد سیگاری بیشتر از افراد دیگر مستعد ابتلا به این مشکلات می باشند.

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.