درمان آلرژی فصلی

درمان آلرژی فصلی: درمان آلرژی فصلی نکات و روش هایی دارد که به کمک آن ها می توانید به سادگی از شر حساسیت و علائم آزار دهنده ی آن رها شوید. در این بخش از مقالات سلامت دکتر حسین نژاد متخصص جراحی بینی، به بررسی ادامه ی راه های مقابله با آلرژی فصلی و درمان آلرژی فصلی می پردازیم.
در مان آلرژی فصلی به کمک زنجبیل
زنجبیل از جمله درمان های خانگی بسیار موثر در از بین بردن حساسیت های بهاره و درمان آلرژی فصلی می باشد. این ماده می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و هم چنین به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی بر روی بدن شما اثر کند. زنجبیل به علت خاصیت ضد التهابی ای که به طور طبیعی دارد در کاهش تورم و التهاب بینی و هم چنین در از بین بردن و بهبودی دیگر علائم آلرژی نیز بسیار قوی عمل کرده و به بهبود آلرژی و حساسیت شما کمک خواهد کرد. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که از زنجبیل چگونه استفاده کنیم تا اثر بخشی مطلوب را داشته باشد. برای این کار لازم است که چند تکه زنجبیل تازه را برداشته و کمی نمک بر روی آن بپاشید و چند بار در روز آن را بجوید تا آب ریزش بینی، سرفه و حتی سر درد شما بهبود یابد. هم چنین می توانید ۲ تا ۳ فنجان دم نوش زنجبیل را هر روز برای بهبود سریع تر و درمان آلرژی فصلی تان بنوشید.

طرز تهیه دم نوش زنجبیل برای بهبود علائم آلرژی های فصلی: برای درست کردن دم نوش زنجبیل لازم است که یک قاشق غذا خوری زنجبیل رنده شده را به یک فنجان آب اضافه کرده و آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. سپس آن را از صافی گذرانده و کمی عسل و آب لیمو ترش به آن اضافه کنید و به صورت گرم بنوشید.
این کار گلوی شما را آرام کرده و علائم سرفه را بهبود می دهد.

همان طور که در بخش های دیگر مقالات سلامت مربوط یبه آلرژی های فصلی نیز گفته شد طیف علائم حساسیت‌‌ های فصلی از خفیف تا شدید عطسه، آب ‌ریزش یا گرفتگی بینی، آب‌ ریزش یا خارش چشم، التهاب سینوس‌ ها، گلو و یا کانال‌ های گوش، گرفتگی گوش، ترشحات پشت بینی، سر درد، تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه می باشند و هر یک از روش های درمانی برای بهبود یک یا چند تا از این علائم مفید خواهند بود.

درمان آلرژی فصلی به کمک سیر

درمان آلرژی فصلی
سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است که می تواند علائم مختلف حساسیت های بهاره را از بین ببرد. علاوه بر آن سیر منبعی مناسب از کوئرستین که آنتی هیستامین طبیعی است می باشد. خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده سیر نیز باعث بهبود سریع تر علائم آلرژی و درمان آلرژی فصلی می گردد. سیر را به روش های مختلفی می توانید استفاده کنید. یکی از روش های استفاده از سیر جویدن آن است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که بوی سیر برای تان آزار دهنده است و یا به صورت مداوم با دیگران در تماس هستید این روش را کنار بگذارید اما اگر با بوی سیر و جویدن آن مشکلی ندارید حتما این روش را امتحان کنید چرا که جویدن ۲ تا ۳ حبه سیر خام در طول روز به مدت یک یا دو هفته باعث از بین رفتن علائم مختلف حساسیت بهاره و بهبود آلرژی فصلی شما می شود. روش دیگر استفاده از سیر مصرف آن در غذا های مختلف به خصوص در سوپ است. هم چنین اگر نمی خواهید سیر خام را بجوید می توانید سوپ سیر را نیز امتحان کنید. این سوپ فقط به خاطر شکل ظاهری اش به این نام خوانده می شود و با دیگر سوپ ها تفاوت دارد. برای درست کردن سوپ سیر سه یا چهار حبه سیر له شده را داخل یک لیوان آب ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و مقداری عسل به آن بیافزایید. از این سوپ دو بار در روز و به مدت حداقل یک هفته بیاشامید. اگر باز هم نمی توانید طعم و بوی تند و قوی سیر را تحمل کنید می توانید با مشوت پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که با تمام مواد غذایی و راه های درمانی که پیشنهاد می شود و با وجود امکان تاثیر برخی از مواد غذایی در تشدید یا تخفیف علایم حساسیت وآلرژی فصلی مصرف یا عدم مصرف هیچ ‌کدام از خوراکی ‌ها و مکمل های غذایی نمی‌ توانند سبب از بین رفتن کامل این بیماری و درمان آلرژی فصلی به صورت دائمی شوند. با توجه به تفاوت حساسیت به مواد غذایی از فردی به فرد دیگر امکان معرفی خوراکی خاصی که همه ی افراد مبتلا به حساسیت بتوانند با حذف یا اضافه کردن آن بیماری خود را سرکوب کنند وجود ندارد.

درمان آلرژی فصلی به کمک گزنه

درمان آلرژی فصلی
گیاه گزنه نیز به عنوان ماده ای بسیار موثر در درمان حساسیت فصلی در نظر گرفته می شود. گزنه به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل کرده و می تواند التهاب مجاری تنفسی فوقانی را کاهش داده و گرفتگی بینی، سرفه، عطسه و خارش را برطرف کند. برای دانستن طریقه ی مصرف این ماده ی بهبود دهنده ی حساسیت فصلی با ما همراه باشید.

ابتدا یک قاشق غذا خوری برگ خشک گزنه را داخل یک فنجان آب داغ بریزید. گیاه گزنه را می توانید به صورت خشک شده از عطاری ها تهیه کنید. اجازه دهید تا به مدت ۵ دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. این دم نوش طبیعی را دو یا سه بار در روز استفاده کنید و تا وقتی که علائم حساسیت شما کاهش نیافته است آن را مصرف کنید. اگر برگ گزنه در دسترس شما نیست و در عطاری ها آن را نیافته اید می توانید با مشورت پزشک خود از کپسول های گزنه استفاده کنید. گیاه گزنه علاوه بر درمان آلرژی فصلی برای پیشگیری از بروز علائم حساسیت فصلی نیز می تواند تا حد زیادی مفید واقع شود. اگر گزنه به طور منظم یک ماه قبل از شروع فصل آلرژی مصرف شود می تواند حتی از بروز حساسیت فصلی جلوگیری کند.