ممکن است بعد از عمل بینی ، متوجه شوید که بهبودی شما سریعتر و آسان تر از آنچه پیش بینی کرده بودید، پیش رفته است. ممکن است آنقدر حس بهبودی و خوب بودن داشته باشید که بخواهید دوباره تمرین های ورزشیتان را از سر بگیرید. پس این یک خبر عالی است؛ درست است؟ خوب ، حتی اگر شما احساس سرزندگی می کنید و روی ابرها راه می روید ، شاید بدن شما هنوز به این آمادگی نرسیده باشد . ورزش بعد از عمل بینی نیاز به گذر زمان دارد.

ورزش بعد از عمل بینی

در ادامه دقیقا به همین موضوع می پردازیم. اینکه بعد از جراحی بینی سپری کردن  دوران نقاهت چقدر زمان می برد و نهایتا چه زمانی می توانید به فعالیت های پرجنب و جوش و ورزش کردن برگردید.

کبودی چشم بعد از جراحی بینی

زمان نقاهت و بهبودی

بسیاری از کسانی که عمل بینی انجام می دهند تمایل دارند فعالیت های عادی خود را در اسرع وقت پس از رینوپلاستی از سر بگیرند. با این حال حتی در صورت انجام  جراحی های دیگر صورت شبیه به جراحی زیبایی بینی ، هر کاری که با بدن خود انجام می دهید می تواند بر میزان بهبودی صورت شما تأثیر بگذارد. بعد از هر عمل جراحی ، بدن شما برای ترمیم خود سخت تلاش می کند و بنابراین نیاز به استراحت ، مایعات کافی و غذاهای مغذی دارد تا سریع به روزهای اوج خود بازگردد.

بافت داخل بینی شما بعد از جراحی نرم هستند و به بهبودی نیاز دارند ، و همچنین به شدت مستعد خونریزی هستند. انجام ورزش بعد از عمل بینی می تواند در بهبودی شما اختلال ایجاد کند. از آنجا که ورزش باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و می تواند باعث خونریزی بینی ، کبودی و یا بروز عوارض دیگر بعد از جراحی شود، به همین دلیل باید از چیزی فراتر از پیاده روی سبک خودداری کنید.

بسیاری از افراد همچنین این نگرانی را دارند که آیا ورزش بر ظاهر آنها در طول دوره بهبودی تأثیر خواهد گذاشت یا خیر. تورم بعد از عمل یک فرآیند آهسته و پایدار در روند از بین رفتن است. از طرفی ورزش باعث افزایش جریان خون در بینی می شود و اغلب منجر به افزایش موقتی تورم خواهد شد .  معمولا پس از چند ساعت همه چیز  به حالت عادی برمیگردد ، و اثر ورزش با گذشت هفته ها پیش از ناپیدشدن کامل ، کمتر آشکار می شود.

برای ورزش بعد از عمل بینی چه مدت باید منتظر بمانیم؟

حدود شش هفته طول می کشد که اجزای بینی خود را به حالت اول برگردانند؛ بنابراین بعد از این مدت شما می توانید تمرینات معمول خود را از سر بگیرید. بعد از گذشت ۸ هفته ، بیشتر بیماران می توانند تمرینات ملایم و کم خطر و غیر تماسی  مانند شنا و دوچرخه سواری را از سر بگیرند. فقط در ورزش هایی که به فعالیت بدنی زیاد نیاز دارند ، از جمله ایروبیک پر تحرک یا طناب زدن و پریدن باید مراقب باشید. در این دوره باید از دویدن نیز جلوگیری کنید.

از آنجا که مدتی از فضای ورزش و تمرین های خود دور بوده اید، باید بازگشت به روال عادی را تسهیل کنید. برای رسیدن به آمادگی بدنی پیش از جراحی بینی  سخت ترین تمرین های ایروبیک را انجام ندهید و سعی نکنید همان مسیری را که قبل از عمل جراحی بینی طی کرده بودید، را پیش بگیرید. با وزنه های سبک تری شروع کنید و همانطور که بدن شما طی چند هفته خودش را به حالت اول بازمی گرداند.  اگر احساس ناراحتی کردید و اذیت شدید یا اینکه در بینی خود احساس لرز داشتید ، تمرین را به سرعت متوقف کنید. این روش بدن شما برای هشدار دادن است به بیان ساده تر بدنتان به شما می گوید سخت نگیر.

شما برای از سرگیری ورزش های تماسی باید حتی بیشتر صبر کنید. چراکه قطعا  نمی خواهید به بینی جدیدتان آسیبی برسد؛ ضربه خوردن به بینی بهد از جراحی زیبایی می تواند به اجزای بینی و ظاهر آن آسیب برساند.  و حتی خودتان را در معرض آسیب جدی قرار دهد!

بسکتبال ، فوتبال ، بیس بال یا هر ورزش که در آن به صورت بالقوه احتمال برخورد توپ یا شخص دیگری به شما و صورتتان وجود دارد، را باید دستکم تا ۶ ماه بعد از جراحی زیبایی بینی فراموش کنید .در صورتی که ورزش خاصی را دنبال می کنید ، از جراح خود بخواهید که برای دوره بهبودی دستورالعمل های خاصی را به شما بدهد. وسایل محافظتی مانند ویزور صورت و کلاه ایمنی می تواند برای مدتی توصیه شود.

بازگشت به زندگی

اگرچه برایتان به عنوان یک عاشق ورزش سخت است که در تمرینات خود وقفه بیاندازید ، اما به یاد داشته باشید که این دوره فقط یک استراحت موقتی است. پس بهتر است از بدن و بینی جدید خود بعد  از عمل جراحی محافظت کنید.

چند روش خاص وجود دارد که می توانید بواسطه آنها روند بهبود خود را تقویت کنید. برخی خوراکی ها مانند زردچوبه ، زنجبیل ، آناناس و زغال اخته خاصیت ضد التهابی طبیعی دارند. افزایش مصرف آنها بعد از جراحی بینی می تواند کمی زمان بهبودی شما را کاهش داده و به شما در بهتر شدن کمک کند. مدت زمان خواب و استراحت بسیار مهم است؛پس  زمان زیادی را برای خواب بگذارید و همچنین به آبرسانی به بدنتان هم اهمیت دهید. هر دو مورد برای بهبودی سریع ضروری هستند.

زمان زیادی نمی برد که با یک امتیاز ویژه به سطح آمادگی جسمانی قبلی خود بازخواهید گشت: بینی شما از قبل خیلی بهتر به نظر می رسد! در صورت انتخاب یک جراح بینی با تجربه و مراقبت صحیح ، ترمیم بینی بعد از جراحی زیبایی می تواند سریع و روان باشد .