عدم تقارن سوراخ های بینی

صورت همه ی انسانها به طور مادرزادی نامتقارن است . بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که چه چیزی باعث عدم تقارن سوراخ های بینی آنها شده است.باید خاطر نشان کرد که ممکن است این مشکل به صورت مادرزادی و یا بر اثر وارد شدن آسیب به بینی اتفاق بیفتد. عمل جراحی زیبایی بینی ، رینوپلاستی با هدف زیباتر کردن بینی از جمله قرینه کردن نسبی سوراخ های بینی انجام می شود.

دلایل قرینه نبودن سوراخ های بینی

دلیل عدم تقارن سوراخ های بینی می تواند مربوط به انحراف سپتوم کودال باشد.قسمتی از دیواره ای که بینی را به دو قسمت تقسیم می کند سپتوم بینی نامیده می شود که این قسمت نزدیک به دهانه ی سوراخ بینی است. حال ، سپتوم کودال در حالت نرمال در خط میانی بینی و در پشت کلوملا قرار می گیرد.

حفظ تقارن و خلق سوراخ های متقارن بینی جز یکی از دشوار ترین مراحل در عمل های بینی حتی برای ماهرترین جراحان خواهد بود.اکثر متخصصان جراحی بینی برای تغییر شکل بینی شما، کار های خود را اولویت بندی می کنند. یکی از بالاترین اولویت ها در جراحی بینی رسیدن به بیشترین تقارن و هارمونی از نمای روبرو در صورت امکان است. روشن است که اگر شما بتوانید عدم تقارن سوراخ های بینی را اصلاح کنید و همزمان از نمای روبرو نیز تقارن را حفظ کنید، به هدف ایده آل خود رسیده اید. اما در بعضی موارد نمی توان هر دو را با هم انجام داد. و این مشکل قطعا برای بیمارانی است که آناتومی آنها اجازه نمی دهد که سوراخ های بینی آن ها کاملا متقارن شود. اگر جراح بتواند از نمای زیرین سوراخ های بینی را متقارن کند خوب است. اما اولویت این است که بینی از نمای روبرو متقارن شود.

نامتقارن بودن سوراخ های بینی مساله ای است که اغلب باعث آزار افراد می شود. با جراحی بینی می توان مشکل تقارن سوراخ های بینی را بهبود بخشید  به دلیل قرار گرفتن بینی در مرکزیت صورت این عدم تقارن سوراخ های بینی خیلی درصورت بسیار مشهود خواهد بود.با جراحی بینی می توان عدم تقارن سوراخ های بینی را بهبود بخشید اما حل این مشکل با جراحی زیبایی بینی را نمی تواند به صورت کامل تضمین کرد.

عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از جراحی بینی

این روزها بیشترین مسئله ایی که بعد از جراحی بینی در بینی بیماران مورد بحث قرار می گیرد بررسی قرینگی سوراخ های بینی است . بررسی این موضوع نیاز به توضیحات بیشتر و شفاف سازی از طرف پزشک برای فرد متقاضی و بیمار می باشد که این مطلب در زمان مشاور توسط پزشک جراح در اختیار فرد قرار می گیرد.

اغلب بیماران بعد از جراحی بینی و یا جراحی ترمیمی بینی متوجه چند درجه عدم تقارن در سوراخ های بینی خود می شوند این موضوع برای بیمار بسیار غیر قابل انتظار و بسیار ناراحت کننده می باشد  شنیدن این مطلب که عدم تقارن سوراخ های بینی پس از جراحی  بیشتر در جراحی بینی یک قانون است تا استثنا،ممکن است این موضوع برای بسیاری از بیماران قابل توجیه نباشد ولی برای مثال اگر شما با هر دو دست همزمان خط موازی بخواهید بکشید قطعا این دوخط یکسان نخواهد بود .جای هیچ نگرانی نیست ! همه ی جراحان زیبایی بینی و متخصصان ترمیم بینی هدفشان این است که تا جایی که ممکن است بینی را متقارن کنند. و این یعنی ایجاد یک بینی که همه ی اجزای آن با هم تراز هستند و از تمام زوایا متناسب است. با این حال، واقعیت این است که شما هیچ وقت یک بینی کاملا ایده آل نخواهید داشت. حتی اگر جراحی بینی شما به بهترین نحو انجام شده باشد.

بعد از جراحی بینی به علت فشارهای وارد شده به استخوان بینی طی مراحل جراحی بینی متورم شده و قطعا سوراخ های بینی نامتقارن نمایش داده می شود. این نامتقارن بودن بعد از عمل بینی طبیعی  و عادی می باشد . ورم بینی و گچ بینی و همچنین تامپون بینی در ناهمسان بودن سوراخ های بینی تاثیر گذار است که البته بعد از بهبودی کامل و سپری کردن دوران نقاهت کاملا برطرف خواهد شد.اگر سوراخ های بینی بعد از ۶ الی ۸ ماه همچنان ناهمسان بود ، با جراح خود تماس بگیرید و موضوع را اطلاع دهید. البته لازم به ذکر این مطلب است که گاهی در برخی از بینی ها ممکن است بیش از ۲ سال طول بکشد تا بینی پس از جراحی بینی کاملا به خوبی بهبود یابد.

 عوامل تاثیر گذار در همسان بودن سوراخ های بینی 

پس از جراحی بینی رعایت فاصله بین سوراخ های بینی بسیار مهم می باشد اینکه نباید سوراخ های بینی خیلی بهم نزدیک یا دور باشند زیرا ممکن است عدم رعایت فاصله اثرات مخربی را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین نژاد، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی در تهران

برای مشاهده گالری قبل و بعد مراجعان اینجا کلیک کنید.